BOŘEŇ

Stránky HO Bořeň - starší průvodce
Nový průvodce a nebo tady

autor


Lezení v tajemném kraji sopek

V temném koutě Severních Čech, cestou vlakem z Teplic do Mostu, se zvedá po levé straně tratě monumentální, uhrančivá i strach nahánějící hora. Bořeň. Největší nepískovcová lezecká oblast v Čechách a na Moravě, která nabízí lezení všeho možného druhu, prakticky pro všechny kategorie lezců.

Ale především je Bořeň tajemným a nevypočitatelným místem, kde vystupují napovrch skály (sopky) jako připomínka pradávného souboje sil podsvětí se svěžím duchem na povrchu. V temných píšťalách a nebetyčných stěnách zůstávají navždy zaznamenány ohnivé výbuchy a pištění větru, pnutí nejsilnějších svalů zemské historie.

Bořeň je tím pravým místem pro slety čarodejnic a vzdalená zákoutí skal ukrývají mnohá již dávno opuštěná doupata loupežníků, lapků a vyvrženců ze společnosti.

                                         

Nejkouzelnější je Bořeň brzy na jaře nebo uprostřed podzimu. Obrovské roviny okolního kraje rozkládající se mezi příkrými svahy mnoha dalších již dávno vyhaslých kuželovitých sopek, připomíná tajemnou divočinu východní Středozemně. Kouřící komíny tepelných elektráren, obrovské mrtvé kusy země povrchových dolů a zaprášené siluety paneláků Mostu a Bíliny, jsou strašlivé, temné a bezútěšné jako Mordor.
V mlhavém a studeném ránu, když se člověk vymotá ze spacáku na louce pod jižními svahy, a rozhlédne se po monumantální kráse i strašlivosti českého severu, těžko se zbavuje pocitu, že je vlastně slabý půlčík na úpatí Hory Osudu, zatímco ten veselý mladý lezec plný elánu a odvahy zůstal schoulený ve stanu.


          Ale tak jako zlo opustilo Minas Tirith a rozkvetl Bílý strom, tak i na Bořni čeká na hradbách krásná princezna a pod hradbami strom s bílou kůrou. Čeká na dobyvatele a odvážlivce, kteří hnáni osudem a neuhasitelnou touhou, podstoupí všechna nebezpečenstva zdejšího kraje a dobydou vrcholu Bořně.

          A ještě něco málo pro ty, co rádi zkoumaj nezáživný fotky oblíbených cest